czwartek, 19 lutego 2015

Film ze spotkania Comenius w naszej szkole

Materiał przygotowany przez Miłosza, wschodzącą gwiazdę filmu. Dziękuję!




lub do obejrzenia na Dailymotion: http://dai.ly/x2hlvi4

Praca przyrodnika- post scriptum

Alexandre Flesch z Koła Poznańskiego Klubu Przyrodników, który odwiedził nas 12.02 podczas spotkania partnerów projektu Comenius w Luboniu, mówił nam o pracy przyrodnika i ekologa oraz o roli mediów, które wykorzystywane są w rozpowszechnianiu i nagłaśnianiu różnych tematów.
Alex nagrał materiał, z którego wynika, że gołębie zasiedlające przystanki PST w Poznaniu, mające znależć schronienie w Ptasim Azylu z powodu prac polegających na zakładaniu siatek zabezpieczających przed ptakami (przeszkadzają one części pasażerów...), zostały prawdopodobnie zabite, a ich gniazda zniszczone!
Sprawa trafiła do mediów, a dochodzenie prowadzi Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Nagranie Alexa: 



 Wydanie Teleskopu z dn. 18.02.2015 - materiał dot. sprawy

fot. TVP Poznań











AKCJA WYSIEDLANIA GOŁĘBI Z PRZYSTANKÓW „PESTKI”

wtorek, 17 lutego 2015

Goście zakończyli wizytę w naszej szkole

Gimnazjum nr 2 i. Jana Pawła II w Luboniu w dniach 7-14 lutego br. było gospodarzem kolejnego spotkania partnerów wielostronnego projektu Comenius „Reagir pour l’avenir”. Gościliśmy 34-osobową grupę uczniów i nauczycieli ze szkół z Hiszpanii, Francji, Niemiec, Rumunii i Włoch.
Jako że tytuł projektu w tłumaczeniu brzmi „Działać dla przyszłości”, staraliśmy się ukazać  to, co podejmowane jest  przez niektóre instytucje i osoby prywatne w celu ochrony dziedzictwa przyrodniczego, historycznego i kulturowego. W programie wizyty przewidziano zajęcia warsztatowe i integracyjne, działania wolontariacie na rzecz Hospicjum Palium, a także poznawanie typowej fauny i flory naszego regionu (wizyta w Wielkopolskim Parku Narodowym i Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie), zwiedzanie z przewodnikiem zabytków Poznania. W Urzędzie Miasta Luboń  czekało miłe powitanie, a goście dowiedzieli się, jakie działania podejmuje miasto, by było ono „zielone”, przyjazne dla mieszkańców i dla środowiska naturalnego, firma KOM-LUB zapoznała naszych partnerów ze specyfiką swojej działalności. Alexandre Flesch , Francuz od dziesięciu już lat mieszkający i pracujący w Polsce, działacz Koła Poznańskiego Klubu Przyrodników ,w pasjonujący sposób opowiedział o roli i akcjach tej organizacji pozarządowej, a także o przebiegu swojej kariery przyrodnika.
W ramach spotkania dzieliliśmy się obserwacjami i doświadczeniami. Uczniowie z partnerskich szkół przedstawili wyniki przeprowadzonych w swoich szkołach ankiet na temat stylu życia swoich rówieśników i ich stanu zdrowia. Ogólny wniosek był taki, że mimo nieustannej edukacji wiele jest  jeszcze do zrobienia: należy stale zwiększać świadomość młodych ludzi i starszych pokoleń co do konieczności  prowadzenia zdrowego stylu życia, zależności między stylem życia i odżywianiem, stanem środowiska, w którym żyjemy a stanem naszego zdrowia.
Zarówno młodzież, jak i nauczyciele zamieszkali w domach polskich gospodarzy, dlatego było wiele sposobności do wzajemnego poznawania się, wymiany doświadczeń, doskonalenia znajomości języków obcych, wspólnej zabawy. Przyjmujące rodziny w maksymalny sposób starały się zorganizować czas pozostały po wspólnych zajęciach, tak więc nie było czasu na nudę, a młodzi europejczycy i ich opiekunowie wyjeżdżali  niezmiernie zadowoleni z pobytu, z żalem, że czas wizyty dobiegł końca… Dopisała nawet pogoda – w pierwszych dniach spadł niewielki śnieg, co ucieszyło zwłaszcza południowców, (Hiszpanie i Włosi widzieli go… po raz pierwszy w życiu!), a w końcu tygodnia zaświeciło piękne słońce, podkreślające kolory kamienic Starego Miasta w Poznaniu i dodające wszystkim energii. Kolejne, ostatnie już spotkanie w tym projekcie, będzie miało miejsce w marcu w rumuńskiej Slatinie.
 Zapraszamy na stronę naszego projektu -  http://reagirpourlavenir.blogspot.com
Za pomoc w realizacji programu pobytu naszych partnerów w Luboniu dziękuję zwłaszcza rodzinom przyjmującym młodzież, nauczycielkom, które wraz ze mną gościły swoich kolegów z zagranicy (pp. J. Szczodrak, M. Szymankiewicz, A. Trąbała, A. Anioła, K. Jankowska-Kostrzewa, P. Hącia), zaangażowanym uczniom, nauczycielom i innym pracownikom szkoły, włodarzom naszego miasta oraz firmom KOM-LUB i Translub.








wtorek, 3 lutego 2015

Comenius - za kilka dni powitamy naszych gości z zagranicy


Dla uczestników projektu Comenius zaczął się okres gorączkowych przygotowań do wizyty partnerów w naszej szkole. Nasi goście przyjeżdżają już w najbliższy weekend (7,8 lutego)i przez tydzień będziemy spędzać czas razem. Przypomnijmy, ze gościć będziemy uczniów i nauczycieli z Francji, Hiszpanii, Niemiec, Rumunii Włoch, łącznie 35 osób.
W miniony poniedziałek odbyło się spotkanie dla uczniów i ich rodziców oraz zaangażowanych nauczycieli, na którym szczegółowo omówiony został program pobytu, np. wspólne zajęcia na terenie szkoły, wycieczki ( do WPN, Gołuchowa i Poznania), wyjścia do miejskich instytucji. Zastanawialiśmy się, jak spędzić czas przeznaczony do dyspozycji rodzin, jak zapewnić im miły i bezpieczny pobyt oraz niezapomniane wrażenia. Niektórzy uczniowie dobrze znają  swoich korespondentów,  ponieważ to oni gościli ich w swoich domach w Hiszpanii, Francji, Niemczech czy we Włoszech, część to osoby nowe, z którymi nawiązujemy pierwsze kontakty mailowe i z niecierpliwością czekamy na ich przyjazd.
Gości z Francji przyjmują Patrycja Piechota, Gracjan Białasik, Konrad Szychowiak i Agnieszka Mikołajczak, z Hiszpanii- Tosia Kwiatkowska, Karina Frąckowiak, Zosia Lenartowicz, Dobrawa Walla i Jakub Ludwiczak. Grupa z Niemiec przyjeżdża do Oliwii Miłek, Gabrysi Graś, Mateusza Frąckowiaka i Kariny Lewickiej. Młodzi Rumunii znajdą przyjęcie u Joanny Targońskiej i Olka Koniecznego, a Włochów w swoich domach gościć będą Zuzia Budzyńska, Kornelia Głowacka, Patrycja Leśniewska, Rebecca Montanaro i Krzysztof Walczak.
Dwanaściorgu nauczycielom z zagranicy  gościnę proponują nasi  nauczyciele:  pp. Paulina Hącia, Katarzyna Jankowska-Kostrzewa, Magdalena Madajczyk-Głowacka, Agnieszka Predko, Justyna Szczodrak, Małgorzata Szymankiewicz oraz Anna Trąbała.

Tak więc czujemy, że mimo ogromu  przygotowań, nadchodzące dni pełne będą radości,emocji, nowych wrażeń, pomysłów, spotkań w gronie przyjaciół.



zdj. A.Budzyńska

poniedziałek, 2 lutego 2015

Wizyta w Polsce - promocja projektu

Z okazji zbliżającej się wizyty partnerów projektu Comenius w naszej szkole, przygotowaliśmy materiały promocyjne- przypinki z nazwą projektu, datą i miejscem spotkania oraz imieniem uczestnika. Przy drzwiach wejściowych do budynku umieszczona zostanie pamiątkowa tablica projektu.